Výhody a nevýhody zahrady

27.09.12

Bydlení v nějakém klidném i malém baráčku se zahradou je častým snem každého z nás, především pak lidí, kteří bydlí v pronájem bytů Praha, který nemá ani balkón, ačkoliv ani ten se nedá se zahradou srovnávat. Zahrada má nespočet výhod, je však důležité si uvědomit, že jsou s ní spojené i starosti a práce. 

S budováním zahrady přichází odpovědnost. Zahrada vyžaduje hodně pozornosti, nejedná se o terasu, kterou stačí jednou za čas umýt, ale zahradě se musíte pravidelně věnovat, zalévat rostliny, dávat jim živiny, zasadit nové rostliny, přesadit staré atd. Každá rostlina má své specifické potřeby a vybudovat zahradu tak někdy může být poměrně těžkým úkolem. V této situaci vám však mohou pomoci zahradní architekti, kteří vám mohou do zahrady zakomponovat např. také jezírko. Ti však nejsou zrovna levnou záležitostí. I bez nich samozřejmě musíte počítat s určitými výdaji souvisejícími se zbudováním zahrady, ty však nemusí být tak velké, pokud si vyberete správný druh rostlin. Rostliny mohou pokrýt větší plochu levně ve srovnání s betonem, ale zahrada vyžaduje i nadále údržbu. Pokud chcete něco, co nevyžaduje okamžitý velký výdaj, ale rozprostření nákladů do delší doby, pak je zahrada tím správným řešením.

Výsadba zahrady je také skvělý způsob, jak zvýšit hodnotu vašeho bydlení, vašeho domova. Statistiky ukazují, že lidé, kteří přemýšlejí o koupi domu, se koukají především po domech s dobře vypadající zahradou, která je pro ně často důležitou součástí spokojeného bydlení.  Zahrada přidá na kráse domu, který je pak logicky dražší.

Pokud si zahradu pořídíte, i přes všechny starosti s ní spojené budete každý den oceňovat možnosti, které zpříjemní vaše bydlení, jako krásný výhled z okna, kdykoliv vyjít ven na čerstvý vzduch a přitom být takový kousek od domova, naobědvat se venku atd. 

Zahrada a terasa